Jak dobrać okulary?

Jak dobrać okulary?


Dobór okularów:

Przy doborze zarówno okularów przeciwsłonecznych jak i oprawek korekcyjnych trudno o precyzyjne zasady, przede wszystkim kierujemy się intuicją i subiektywnym odczuciem. Niemniej istnieje kilka reguł, które mogą nam ułatwić wybór, należy jednak pamiętać, że nie są to zasady uniwersalne, więc indywidualne podejście jest jak najbardziej wskazane:

1. Zasada kontrastu - zaleca się aby kształt oprawy dobrany był na zasadzie kontrastu w stosunku do kształtu twarzy

2. Zasada proporcji - wielkość oprawy powinna być proporcjonalnie dobrana do wielkości twarzy (dotyczy to również okularów typu oversize)

3. Zasada linii brwi - w przypadku oprawek korekcyjnych linia brwi nie powinna znajdować się poniżej linii oprawek, zasada ta nie dotyczy okularów przeciwsłonecznych

4. Zasada komfortu - dobre samopoczucie podczas noszenia oprawek czy okularów przeciwsłonecznych jest najważniejsze, nic nie powinno nas uciskać lub być za luźne, dolna krawędź oprawy nie powinna opierać sie o policzki, ponieważ podczas długotrwałego użytkowania na pewno wpłynie to na nasze poczucie komfortu.

Kształty twarzy:


Niewątpliwie kształt twarzy należy do kluczowych cech w przypadku doboru oprawek i okularów przeciwsłonecznych. Poniżej przedstawiamy 5 podstawowych kształtów twarzy, wraz z wskazówkami co do kształtów opraw wskazanych do danego typu.

OWALNY

przyjmuje się, że jest to najbardziej uniwersalny kształt twarzy, do którego pasuje większość okularów i oprawek. Jeżeli mamy bardzo regularne rysy wówczas zalecany jest wybór okularów/oprawek o wielkości zbliżonej do szerokości twarzy. W przypadku twarzy dłuższej niż szerszej wskazane jest jej optyczne skrócenie, można to osiągnąć poprzez wybór opraw:

  • lekko zaokrąglonych u dołu i prostych u góry

  • kontrastowych, o kolorowych zausznikach, które spowodują, że twarz będzie wydawała się szersza

OKRĄGŁY

w przypadku okrągłych twarzy zgodnie z zasadą kontrastu, zaleca się wybór oprawek kwadratowych lub prostokątnych o grubszych zausznikach, ma to na celu wysmuklenie twarzy. Istotne aby oprawy były raczej delikatne. Warto jednak pokusić się o kolorystyczne eksperymenty , ciemne, wyraziste kolory również optycznie wyszczuplają twarz.

KWADRATOWY

podobnie jak w przypadku twarzy okrągłej, twarz kwadratowa również wymaga wysmuklenia, dodatkowo dzięki zaokrąglonym, obłym kształtom oprawy korekcyjnej czy przeciwsłonecznej jesteśmy w stanie złagodzić ostre rysy.

  • okulary zaokrąglone u dołu odwrócą uwagę od ostro zarysowanej żuchwy.

  • Rekomendowane są oprawy raczej wyższe niż szersze

  • górna krawędź oprawy powinna znajdować się na linii brwi, co spowoduje optyczne wydłużenie linii szczęki

PROSTOKĄTNY

Twarz prostokątna wymaga optycznego skrócenia przy jednoczesnym złagodzeniu rysów. Taki efekt uzyskamy dzięki okularom o kształcie owalnym, kocim lub szerokim prostokątnym.

  • tak jak w przypadku twarzy kwadratowej oprawa zaokrąglona u dołu odwróci uwagę od wyrazistej żuchwy

  • efekt optycznego skrócenia twarzy można również uzyskać gdy górna krawędź oprawy znajdzie się poniżej linii brwi

TRÓJKĄTNY/SERCOWY

Mając trójkątny kształt twarzy (szerokie czoło, twarz zwężająca się ku dołowi) sugeruje się optyczne zwężenie górnej części twarzy lub nie podkreślanie dolnej części.

  • z takim typem twarzy dobrze komponować się będą metalowe oprawy połówki, oprawki z zaokrągloną dolną krawędzią lub całe okrągłe

Typy kolorystyczne:

Kolory zarówno opraw korekcyjnych jak i okularów przeciwsłonecznych dopasowujemy biorąc pod uwagę kolorystyczne typy urody.

WIOSNA

to jeden z ciepłych typów kolorystycznych. Kolor włosów – od jasnego beżu do jasnego brązu, kolor oczu: niebieski, zielony, jasny brąz.

Dla wiosen idealnymi kolorami opraw będą: brązy, niebieskości, delikatne róże i fiolety, zieleń, pomarańcz.

LATO

wbrew pozorom lato charakteryzuje się barwami chłodnymi. Jak rozpoznać czy jesteśmy latem? Kolor włosów: popielate, jasnobrązowe, odcienie platyny. Osoby tego typu często mają oczy koloru: szaroniebieskiego, jasnoniebieskiego, szare, szarozielone, piwne, jasnobrązowe.

Dobierając kolor oprawy powinniśmy zastosować zasadę kontrastu, jednocześnie uwzględniając chłodną temperaturę dominująca w typie lata. Rekomendowane barwy to: grafit, szarości, granaty i zielenie, ciemna czerwień, pudrowe róże i fiolety. Latu dedykuje się kolory przygaszone, chłodne.

JESIEŃ

Jesień jako typ ciepły charakteryzuje się kolorem włosów od jasnego poprzez intensywny rudy, aż po kolor kasztanowy i brązowy. Drugą cechą Jesieni są oczy o wyrazistych barwach: błękitne, miodowe, bursztynowe, intensywnie zielone, brązowe.

Polecane oprawy w ciepłych tonacjach: brązowe, czekoladowe, winne, bursztynowe, zielone, grafitowe, szaro-granatowe.

ZIMA

Osoby o chłodnych odcieniach włosów jak: srebrno-siwy, czarny, ciemnobrązowy i niebieskich, orzechowych lub czarno-brązowych oczach niewątpliwe można zaliczyć do typu Zima.

Zimom polecamy oprawy w kolorach zdecydowanych, chłodnych kolorach: czarne brązowe, granatowe, ciemnozielone, ciemnoczerwone.



do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl