Badanie wzroku – wszystko, co musisz o nim wiedzieć

Badanie wzroku – wszystko, co musisz o nim wiedzieć




Zdrowe oczy, bez nawracających stanów zapalnych, swędzenia, zaczerwienień, wad i zaburzeń ostrości widzenia – o tym marzy każdy z nas. Jednak częsta praca przed komputerem, szkodliwe warunki atmosferyczne, a nawet uwarunkowania genetyczne mogą narazić nasze oczy na szwank. By jak najlepiej zadbać o swój wzrok, warto wzbogacić dietę w witaminy i minerały, przebywać odpowiednio długo na świeżym powietrzu, używać okularów do pracy przy komputerze. Warto również regularnie badać wzrok, by zyskać pewność, że nasze oczy są w doskonałej kondycji i nie wymagają specjalistycznego leczenia. Sprawdźmy, jak często należy wykonywać badanie wzroku i jak można się do niego przygotować.

Na czym polega komputerowe badanie wzroku?

Wszyscy doskonale pamiętamy badanie polegające na odczytywaniu (przy zakryciu jednego oka) kolejnych liter z kontrastowych tablic w gabinecie lekarskim. Dziś badanie wzroku wygląda zupełnie inaczej. Bezbolesne, szybkie i niewymagające od pacjenta żadnego działania, pozwala uzyskać poglądową informację na temat stanu naszego wzroku. W badaniu stosuje się specjalistyczną maszynę z mikroprocesorem, która pozwala zmierzyć ostrość widzenia oraz krzywiznę soczewki i rogówki oka.

Co ciekawe, badanie komputerowe wzroku, choć niezwykle potrzebne, jest zaledwie badaniem wycinkowym i nie stanowi podstawy do diagnozowania chorób oczu ani do wyrobienia szkieł korekcyjnych czy soczewek kontaktowych. W tym celu powinniśmy wykonać kompleksowe badania u optometrysty.

Sprawdzajmy wzrok regularnie!

Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że wzrok należy badać regularnie. Wizyty u okulisty czy optometrysty powinny znaleźć się w kalendarzu cyklicznie powtarzanych badań nie tylko u osób z wadą wzroku.

Tak naprawdę wizytę kontrolną powinniśmy odbywać co 2 lata. Każdy dorosły powinien w tym czasie sprawdzać ostrość swojego wzroku i kontrolować pogłębianie się ewentualnej wady. Ten dwuletni cykl powinien być przestrzegany szczególnie przez osoby powyżej 40 roku życia – w tym czasie bowiem nasze oczy słabną i rozwój wad postępuje dużo szybciej.

Oczy powinny też cyklicznie badać osoby, które na co dzień mierzą się z pracą przed komputerem. Ich wzrok jest szczególnie narażony na pogorszenie. Mało osób wie o tym, że ze względu na pracę w szkodliwych warunkach przysługuje im refundacja kosztów okularów korekcyjnych. Warto skorzystać z tej możliwości, by wybrać solidne okulary, które ochronią nasz wzrok przed niekorzystnym promieniowaniem monitora.

Oprócz wizyt kontrolnych, wskazaniem do wizyty u specjalisty powinny być też wszystkie niepokojące zmiany i stany zapalne. Jeśli odczuwamy dyskomfort, uporczywe pieczenie, swędzenie, zaczerwienienie – nie lekceważmy tych objawów.

Wzrok powinniśmy koniecznie badać także u dzieci. U maluchów wzrok rozwija się od urodzenia, aż do 8 roku życia. Specjaliści zalecają jednak, by obowiązkowo zbadać wzrok swojego dziecka jeszcze przed rozpoczęciem szkoły. Dzięki temu zyskamy pewność, że nasz maluch widzi prawidłowo. Zdarza się, że niewykryta przez lata u dzieci wada wzroku zostaje zauważona dopiero w szkole. Warto profilaktycznie poddać dziecko badaniu, by wykluczyć ewentualne wady, lub w przypadku ich wystąpienia, jak najwcześniej dobrać odpowiednie okulary korekcyjne, które zatrzymają postępowanie wady.

Jak przygotować się do badania wzroku?

Badanie wzroku możemy obecnie wykonać w niemal każdym salonie optycznym. Nie wymaga ono specjalnych przygotowań, trwa tylko kilka sekund, jest całkowicie bezbolesne i bezinwazyjne. W trakcie badania należy umieścić brodę na specjalnej podstawce, a czoło oprzeć na podpórce. Następnie kolejno jednym, a potem drugim okiem spoglądać na urządzenie. Dostrzeżemy w nim obrazek z oddalonym przedmiotem, który początkowo będzie bardzo niewyraźny, ale po chwili zacznie się wyostrzać. Urządzenie podczas badania wpuszcza do naszego oka wiązkę nieszkodliwych promieni podczerwonych, które pomagają zbadać ostrość naszego widzenia.

Choć dla nas, dorosłych takie badanie jest całkowicie bezstresowe, dla dziecka może stanowić duże wyzwanie. Warto przed wizytą u optometrysty opowiedzieć maluchowi o przebiegu badania, a w miarę możliwości również samemu się mu poddać, by pokazać jak badanie będzie wyglądało i zapewnić dziecko, że nie wiąże się ono z żadnym bólem.

Regularne badanie wzroku powinno na stałe zagościć w naszym kalendarzu – dzięki temu na każdą zmianę będziemy mogli szybko zareagować. Pszczędzimy sobie w ten sposób dyskomfortu, a także upewnimy się, że naszym oczom nie zagrażają żadne choroby.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl